Witamy serdecznie na naszej oficjalnej stronie!

Tu dowiesz się wszystkiego o naszej Parafii, jej historii, o Duszpasterzach, Grupach i Wspólnotach parafialnych, działaniach, przedsięwzięciach, ciekawych i ważnych inicjatywach i wielu innych rzeczach.

Poznasz nas, nasze pomysły i to jak wcielamy w życie naszą Wiarę!

Zapraszamy Cię do poznania naszej Rodziny Parafialnej i życzymy, aby Błogosławieństwo Boga Wszechmogącego towarzyszyło Ci teraz i zawsze  :-)

Ważne ciekawostki:

Czy wiesz, że Waśniów należy do najstarszych miejscowości w województwie świętokrzyskim? Pierwsze wzmianki o Waśniowie pochodzą z 1145 r., choć on sam istniał już dużo wcześniej, gdyż jeszcze przed tym rokiem istniały w Waśniowie: kościół, karczmy i targowisko. A najbardziej niezwykłą jest informacja, którą potwierdzają również wykopaliska archeologiczne prowadzone w latach 60-tych ubiegłego wieku, że duża osada istniała tu już około dwa tysiące lat temu!!! Byliśmy też miastem. W roku 1351 r. Król Kazimierz Wielki nadał osiedlu prawa miejskie. Od 1432 r. miasto było własnością klasztoru Kanoników Regularnych w Czerwińsku. Następnie przeszło pod władzę opatów z Wąchocka. Po powstaniu styczniowym Waśniów stracił prawa miejskie. Drewniany kościół istniał przed rokiem 1362. Na jego miejscu w 1656 r. wzniesiono kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła, murowany w stylu późnorenesansowym. Wystrój kościoła jest barokowy, rozbudowany w 1882 r., restaurowany w latach 1971-1975 oraz obecnie. Parafia posiada akta parafialne od 1604 r. To tyle ciekawostek. Więcej o naszej historii, można się dowiedzieć na naszej stronie.

Do parafii należą:

Czajęcice (3 km), Kowalkowice (4 km), Nosów i Działki (2 km), Pękosławice (1 km), Piotrów (1 km), Prusinowice (2 km), Strupice (1 km), Śnieżkowice (2 km), Waśniów, Wojciechowice (3 km), Zajączkowice (2 km).

Ilość wiernych:

Ok. 2500

Odpusty:

– Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca)

– Matki Bożej Szkaplerznej (16 lipca)